Maminko, kde mám prstíky?… jak google spočítal 'rasismus' MfDnes...

23. 10. 2010 20:28:10
Dva podobné případy, jen v prvním byl Cikán obětí a ve druhém pachatelem. U obou činů je podezření na rasově motivovaný útok, obě oběti budou pravděpodobně poškozeny a traumatizovány do konce života. Tady ale veškerá podobnost obou případů končí. Chovají se naše média rasisticky nebo ne?
 reflex.cz

Kauza Natálky a Vítkova je všeobecně známá, kauza Patrika v Krupce už nikoli, proto přikládám citaci z českých novin:

"U nádraží v Krupce Patrika obstoupili dva romští výrostci. Chtěli po něm peníze nebo mobil. Když odpověděl, že nic nemá, začali ho šacovat, vzali mu bundu a boty. Pak ho odvlekli do blízkého lesíka. Mladistvý ho pod pohrůžkou zbití donutil, ač věděl, že je mu 12 let, aby si klekl a sál mu pohlavní úd. Stejně to dělal i nezletilý. Poté musel spolknout jejich sperma. Následně se ho zeptali, zda ví, co dělal Hitler za války s Cikánama v koncentráku. Tak to nyní budou dělat s ním. Nařídili mu, aby se plazil, svlékl do slipů a vlezl do potoka, kde měl dělat kliky, poté stojku. Společně ho bili pěstmi, šlapali na něj a velkou silou kopali do žeber a hlavy. Musel se opřít o strom, kde ho švihali páskem se sponou na holé části těla, vzali ho za ruce a nohy a z výšky nechali dopadnout na zem. Poškozený musel nejméně dvakrát zvednout jeden metr čtvereční velkou dřevěnou desku a pustit si ji na hlavu. Když násilníci odešli, těžce zraněný Patrik se z posledních sil doplazil na nádraží, kde mu lidé zavolali pomoc. Skončil na jednotce intenzivní péče specializovaného oddělení ústecké nemocnice. Měl jedno nalomené a druhé zlomené žebro, natrženou slezinu, pohmožděnou ledvinu, břišní slinivku a játra, tržnou ránu na hlavě a spoustu modřin po celém těle."

Pojďme si oba případy porovnat – zdají se totiž být rasisticky motivované. Čím argumentovala obžaloba?

U Patrika v Krupce je to věta: "Víš co dělal Hitler s Cikánama za války v koncentráku? Tak to teď budeme dělat my s tebou. (jinde se uvádí: "Tak teď si to za ně všechny odneseš." nebo "Teď zažiješ ty bílá svině to co naši za Hitlera v lágrech.")".

U Natálky ve Vítkově jsou to mimo jiné: Tetování, účast na mítinku legitimní demokratické politické strany nebo tričko SFC Opava s logem tohoto (ještě donedávna prvoligového) fotbalového klubu. Tím neříkám, že Vítkov nebyl rasisticky motivován, pouze to, co všechno se snažila obžaloba vymyslet, aby na svou stranu strhla veřejné mínění a názor soudu.

V případě Natálky padly výjimečné tresty, celkem v délce 86 let. V případě Patrika bude souzen jen jeden pachatel, může dostat pouhopouhých pět let. Ne proto, že pachatelem byl Cikán, ale proto, že náš právní řád nevidí žádný problém v dětské kriminalitě.

Druhá nesrovnalost je v přístupu českých médií k oběma kauzám. Za příklad si dovolím vzít MF Dnes a nebudu se paranoidně obávat, že tento článek z blogu zmizí.

Zkusil jsem si do googlu zadat dotaz "natálka site:idnes.cz"(vyhledat slovo Natálka ve všech článcích na idnesu):

Celkem: 27 300 výsledků, na dotaz Natálka Vítkov vyjelo 9430 výsledků

Potom jsem zadal Patrik. Protože je to častější jméno než Natálka, zkonkretizoval jsem dotaz na Patrik Krupka a odfiltroval nejčastější idnesové Patriky, jako administrátora Bangu nebo fotbalistu Bergera.

Výsledek? Ubohých 503 výsledků, téměř dvacetkrát míň než u Natálky.

Patrik

Natálka

Rasistický čin?

Víš co dělal Hitler s Cikánama za války v koncentráku? Tak to teď budeme dělat my s tebou.

Rasistický čin?

„Pojedeme na cikány“

Víš co dělal Hitler s Cikánama za války v koncentráku? Tak teď si to za ně všechny odneseš.

Tetování

Teď zažiješ ty bílá svině to co naši za Hitlera v lágrech.

Tričko SFC Opava

Podpora legitimní demokratické politické strany

google: Patrik

(na idnes.cz)

Blog - Patrik Banga (blog.iDNES.cz)

google: Natálka

(na idnes.cz)

Popálená Natálka se vrátí do nemocnice, potřebuje další operaci

Patrik Berger se vrací na trávníky. Šmicer ho angažoval do Chaber ...

Maminko, kde mám prstíky? ptá se popálená Natálka - iDNES.cz

patrik-dnb | seznam alb – rajce.net

Rok po žhářském útoku se tříletá Natálka znovu učí chodit - iDNES.cz

Fotbalový vicemistr Evropy Patrik Berger ukončil kariéru - Fotbal ...

Natálka trpí psychickou retardací, zřejmě z opakovaných anestezií ...

google: Patrik Krupka

(na idnes.cz)

503 výsledků

google: Natálka Vítkov

(na idnes.cz)

9430 výsledků

Výsledek

0-5 let vězení

Výsledek

86 let vězení

Milí novináři, milí soudci, milí zákonodárci. Snažíte se být humanisté, snažíte se být korektní, ale není to nic jiného než falešné pokrytectví. Tím v bílé majoritě probouzíte pocit nespravedlnosti a nenávist se nebude obracet proti Vám, ale proti – v tomto případě Cikánské – minoritě. A dokud nezačnete informovat, soudit a navrhovat zákony vyváženě podle hesla „všem stejně“, bude nenávisti a rasistických činů v naší společnosti čím dál víc. Dokonce jsem se dneska od Vás dočetl – a to mi vyrazilo dech - že “všem stejně“ není ani cíl naší demokracie, natož realita, ale rasistické populistické heslo...Začalo to Vítkovem a Krupkou a všichni víme, jak to skončilo v minulosti... Vy utváříte veřejné mínění, Vy ovlivníte, jestli se najdou další kluci, plní nenávisti, kteří půjdou zabíjet.

Autor: Bohouš Koukal | sobota 23.10.2010 20:28 | karma článku: 48.84 | přečteno: 32310x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Pavel P. Kopecký

Zima proti jaru

Tradiční evropská levice je jasně na ústupu. Nikoliv en bloc, nicméně ve Francii, Itálii či Německu by to přehlédl jedině slepý. Ústup demokraticky laděných levičáků

15.2.2019 v 18:24 | Karma článku: 5.26 | Přečteno: 120 | Diskuse

Jan Ziegler

EU by neměla ponižovat Velkou Británii

Lidé v ostrovním království odhlasovali v referendu tzv. Brexit, tedy odchod země z Evropské unie. To jako demokraté musíme respektovat. Obě strany by se měly dohodnout na co nejvýhodnějších podmínkách rozchodu.

15.2.2019 v 18:02 | Karma článku: 25.59 | Přečteno: 416 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak jste, pane Čermáku, přišel na to, že nejsme zaostalejší než Západ?

Pominu-li, pane Čermáku, že máte v nadpisu svého článku, v němž polemizujete s p. Putnou, gramatickou chybu, pak všichni lidé, kteří jsou pro mne skutečnou mravní autoritou, tvrdí úplně něco jiného než Vy

15.2.2019 v 17:19 | Karma článku: 19.54 | Přečteno: 657 | Diskuse

Petr Burian

Petříček dělá všechno plócho

Nechali se slyšet komunisté. Prý vůbec nerespektuje to, že mají Babišovu vládu v hrsti a můžou si diktovat co chtějí. Také vzkazují premiérovi, že má ministra zahraničí ztrestat jako nepřítele lidu a imperialistického agenta.

15.2.2019 v 16:49 | Karma článku: 25.69 | Přečteno: 475 | Diskuse

Karel Trčálek

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy našich komunistů. Neměl by ho Zeman odvolat?

Těžko říct, proč našim milých komunistům nejsou bližší eurobolševici z Bruselu a západoevropský socialismus hypertrofovaného sociálního státu, ale ruští oligarchové, kteří systematicky drancují a zbídačují Rusko a jeho lid

15.2.2019 v 14:58 | Karma článku: 25.76 | Přečteno: 527 | Diskuse
Počet článků 45 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2197
Rychle stárnoucí šohaj, duchem a perem však stále mladší.
TOPlist

Najdete na iDNES.cz